Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

73. rocznica operacji Weller 18 w Opatkowicach

Fot. i tekst - Patrycja Mazurek
Fot. i tekst - Patrycja Mazurek

14 maja 2017r. w Opatkowicach odbyły się uroczyste obchody 73. rocznicy zrzutu skoczków Cichociemnych i materiałów wojennych, czyli akcji znanej pod kryptonimem Weller 18.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Wysokim Kole, której przewodniczył ks. proboszcz Szymon Mucha. Po niej zebrani udali się na miejscowy cmentarz, aby pomodlić się i złożyć wieńce na grobie kpt. Jana Serafina ps. „Czerchawa”. Był on jednym z sześciu „Cichociemnych” spadochroniarzy, którzy w 1944 roku wykonali skok na placówkę odbiorczą „Jaśmin" położoną w pobliżu wsi Opatkowice. Z powodu awarii spadochronu  zginął w czasie akcji.

Następnie uroczystości odbywały się w Szkole Podstawowej w Opatkowicach. Złożono  wiązanki i zapalono znicze przed pomnikiem poświęconym pamięci Cichociemnych, zostały odczytane także biogramy uczestników akcji Weller 18. Uczniowie szkoły przygotowali wzruszającą część artystyczną, recytowali wiersze i śpiewali piosenki patriotyczne. Potem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Cichociemni w grafice komputerowej” oraz wręczenie nagród.  Był on adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Puławy. Na koniec głos zabrali zaproszeni goście m.in. Pan Benedykt Kolczyński, który przytoczył swoje wspomnienia związane z kpt. Janem Serafinem i jego rodziną oraz Pan Dariusz Obuch-Woszczatyński, członek Związku Polskich Spadochroniarzy. Przedstawił on prezentację multimedialną na temat historii polskiego spadochroniarstwa.

Miłym akcentem uroczystości było odznaczenie Szkoły Podstawowej w Opatkowicach, dyrektor tejże szkoły p. Bożeny Ponikowskiej oraz nauczyciela historii p. Edyty Białoty-Chaber Honorowymi Odznakami Związku Polskich Spadochroniarzy za pomoc w popularyzacji Polskiego Spadochroniarstwa Wojskowego w 80. rocznicę jego powstania.

W obchodach rocznicowych wzięli udział m.in. przedstawiciel Posła na Sejm RP Krzysztofa Szulowskiego Pan Michał Śmich, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Smaga, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Puławach Pan Andrzej Wenerski, radny powiatowy Pan Bogdan Krześniak oraz przedstawiciele władz samorządowych - Zastępca Wójta Gminy Puławy Pan Norbert Staszak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Dorota Osiak i pasjonaci historii Państwo Snopkowie. Honorowym Patronem obchodów były: Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie, Wójt Gminy Puławy i Starosta Puławski.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście mogli posilić się tradycyjną żołnierską grochówką i słodkościami przygotowanymi przez rodziców uczniów szkoły. Zebrani obejrzeli także uzbrojenie przygotowane przez Wąwolnickie Stowarzyszenie Strzelectwa Sportowego „STEN”, atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była możliwość oddania strzału z broni pneumatycznej.

Organizatorzy obchodów pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i obecnością przyczynili się do uświetnienia imprezy: asyście żołnierzy z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, strażakom z OSP Opatkowice, pocztom sztandarowym AK w Zwoleniu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy też do Panów Sławomira Capały - pasjonata historii i znawcy tematyki żołnierzy Cichociemnych oraz Grzegorza Filipka – kolekcjonera przedmiotów związanych z II wojną światową.

Uroczystość zakończyła się późnym popołudniem i cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Dzięki takim imprezom pamięć o bohaterach walczących za ojczyznę jest ciągle żywa.

Czytany 101 razy
bip nowe

POMOC PRAWNA BANNER

logo licznik

Do 7. Święta Truskawki w Gminie Puławy pozostało:
5
5
Dni
2
2
1
1
Godzin/y
4
4
2
2
Minut/y

ZAGROZENIA BANNER

Jeżeli chcesz być informowany o aktualnościach, zapisz się do newslettera.

Mapa Gminy
500 plus logo MRPiPS

za zyciem