banner e mocni final

Plantatorzy z Gminy Puławy bogatsi o wiedzę - szkolenie w Zarzeczu

fot. LODR w Końskowoli

W dniu 30 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Zarzeczu już po raz kolejny odbyło się szkolenie powiatowe, zorganizowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Tematem spotkania były „Nowości technologiczne  w uprawie truskawek. W szkoleniu wzięło udział  80 osób – podobnie jak w latach ubiegłych cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Pierwszy wykład  przeprowadziła Pani Alicja Pawlak-Zdziechowska - główny specjalista ds. ogrodnictwa LODR w Końskowoli, specjalizujący się w uprawie truskawek i malin. Omówiła ona problemy w uprawie truskawek oraz zaproponowała program ochrony na bieżący rok. Następnie Pan dr Andrzej Grenda z firmy Yara Polska przedstawił zagadnienia dotyczące prawidłowego terminu nawożenia doglebowego i dolistnego w kontekście wielkości oraz jakości plonu owoców truskawek.

Druga część szkolenia była poświęcona ochronie truskawek przed szkodnikami. Pełną gamę środków ochrony oraz ich zastosowanie zaprezentował Pan Bartłomiej Sobaszek z firmy Arysta Life. Już po raz drugi na spotkaniu z plantatorami  do współpracy zaprosiła Pani Renata Niemiec z firmy Materne Polska w Łopatkach, która zachęcała do uprawy truskawek odmiany Senga Sengana. Następnie firma PHU PUCH pozwoliła zapoznać się ze swoimi produktami głównie opakowaniami przedłużającymi świeżość owoców.

Tekst: Grzegorz Sijka

przystan banner