Przedłużenie ostrzeżenia o upałach i rady jak je przetrwać

IMGW-PIB przedłuża do niedzieli 16 czerwca 2019 r. do godz. 20:00 ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach.

Temperatura maksymalna w dzień będzie oscylować od 30°C do 33°C. Tylko w piątek 14 czerwca będzie nieco chłodniej, bo od 26°C do 30°C. Bardzo ciepło będzie również w nocy. W najbliższym czasie temperatura minimalna będzie wynosiła od 16°C do 21°C.

Jak przetrwać upały? Najlepiej zastosować się do rad lekarza koordynatora ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie. Oto one:

1. PIJ DUŻO WODY – podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów – z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, dodatkowo np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne. Zdecydowanie należy unikać natomiast napojów z kofeiną (np. kawa, cola) oraz alkoholu.
  2. UNIKAJ EKSPOZYCJI SŁONECZNEJ – słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w godzinach 11:00 – 15:00 lepiej pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu, ochroń ciało – zastosuj kremy z filtrem UV, ubierz jasne lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę i staraj się przebywać w cieniu. Ogranicz intensywną aktywność fizyczną, przyczyniającą się do przegrzania organizmu.
  3. OCHŁADZAJ SWOJE MIESZKANIE – podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie.
  4. ZATROSZCZ SIĘ O STARSZYCH I DZIECI – ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci i osoby starsze nie czują dobrze pragnienia i są narażone na nadmierną utratę wody. Powinny być otoczone szczególną opieką. Każdy starszy człowiek może mieć schorzenia sercowo-naczyniowe.
  5. PAMIĘTAJ O ZWIERZĘTACH – pamiętaj, aby Twoje zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach.
  6. SAMOCHÓD NA SŁOŃCU TO ŚMIERTELNA PUŁAPKA - Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka , osoby starszej , zwierzęcia zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie, która okazać się może dla zabójcza.
  7. PORADŹ SIĘ LEKARZA– jeśli cierpisz na jakieś choroby – poradź się lekarza, który powie Ci, aby uniknąć odwodnienia  i zaostrzenia Twoich schorzeń.  Nadmierne ciepło nasila problemy układu krążenia. Masz obrzęki nóg lub  szybciej się męczysz  zgłoś się do lekarza.
  8. WZYWAJ POMOC - TELEFON ALARMOWY 112 – zadzwoń, gdy dzieje się coś niepokojącego z Tobą lub w innymi osobami Twoim otoczeniu!
  9. UTRZYMAJ LEKKĄ DIETĘ – w gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. lekkostrawne sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu, zajętego radzeniem sobie z upałem. Unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.
  10. UWAŻAJ NA RÓŻNICE TEMPERATUR – w upalne dni przejście z gorącego podwórka do zimnego pomieszczenia może się wydawać zbawienne. Jednak w ostatecznym rozrachunku duże różnice temperatur nie są korzystne dla organizmu. Dlatego nie poleca się picia lodowatych napoi (powinny mieć temperaturę pokojową), gwałtownego zanurzania się w zimnej wodzie (ze względu na niebezpieczeństwo szoku termicznego – do basenu, czy jeziora wchodź stopniowo, powoli), czy „rozkręcania” klimatyzacji (może skutkować przeziębieniami, infekcjami dróg oddechowych, bólami mięśni czy nerwobólami).