Zaproszenie do udziału w odsłonięciu tablicy upamiętniającej zabitych mieszkańców Gołębia w wyniku bombardowania lotnictwa niemieckiego

Wójt Gminy Puławy – Krzysztof Brzeziński ma zaszczyt zaprosić na odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców Gołębia, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 r. w pobliżu Jeziora Nury w wyniku bombardowania lotnictwa niemieckiego. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 1 września 2019 r.

Porządek uroczystości:
godz. 12.00 Msza św. w Kościele pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu
godz. 13.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Skwerze Niepodległe

jW Gołębiu, 2 września 1939 r. był pięknym, słonecznym dniem. Choć wybuchła już II wojna światowa, nikt nie przypuszczał, że jej okrucieństwo dotknie mieszkańców tak szybko. Tradycyjnie w Jeziorze Nury była prana bielizna, prześcieradła i chodniki. Rzeczy suszono później na trawie, wozach czy krzakach. Podobnie było również feralnego dnia. Około godz. 11.00 nadleciały niemieckie samoloty i zrzuciły bomby. W wyniku bombardowania najprawdopodobniej zginęło 13 osób. Ich nazwiska, datę i godzinę śmierci zanotowano w Księdze Zgonów z 1939 r. Według wpisów, ofiarami bombardowania byli: Kazimiera Stańczak, Agata Święch, Emilia Bąkała, Julianna Antoniak, Celina Antoniak, Wiktoria Kamola, Julianna Warda, Janina Kowalczyk, Leokadia Kopeć, Pelagia Kruk, Balbina Bąkała, Helena Bąkała, Wacław Woszczek. Zabici mieszkańcy zostali pochowani przy jednej alejce na cmentarzu w Gołębiu. Cześć Ich pamięci!
Do bombardowania ludności cywilnej, doszło prawdopodobnie przez pomyłkę lotnictwa niemieckiego, które potraktowało teren przy jeziorze Nury za ważny obiekt strategiczny. W tym roku mija 80 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.

Tekst został oparty na podstawie artykułu Pani Małgorzaty Daniłko, który mogą Państwo znaleźć pod linkiem: http://golabnadwisla.pl/2016/09/12/niemieckie-bombardowanie-lotniska-w-golebiu-smierc-kobiet-pioracych-bielizne-w-jeziorze-nury/