Zaproszenie na uroczystości 77. rocznicy zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

Proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej – ks. Michał Warchoł

oraz Wójt Gminy Puławy – Krzysztof Brzeziński

mają zaszczyt zaprosić

na obchody 77. rocznicy zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej, dokonanej 29.X.1942 r.

Termin: niedziela 27 października 2019 r.

Program:

- godz. 12.00 – Kościół parafialny w Górze Puławskiej – Msza Święta w intencji ofiar zbrodni;

- godz. 13.00 – Przejście pod Pomnik w centrum Góry Puławskiej; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Zbrodnia w Górze Puławskiej była jednym z tragiczniejszych wydarzeń na terenie Gminy Puławy, dowodzącym okrucieństwa II Wojny Światowej. 29 października 1942 r. w centrum miejscowości powieszono dwudziestu mężczyzn. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który - jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne - zginął jako pierwszy. Zbrodnia niemiecka miała być odwetem za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r.

Zachęcamy mieszkańców do uczestniczenia w uroczystości i uczczenia pamięci ofiar zamordowanych przez okupanta niemieckiego.