Prośba Wojewody Lubelskiego w sprawie ptasiej grypy

www.pixabay.com

W związku z wystąpieniem ogniska wirusa ptasiej grypy typu H5N8 na terenie województwa lubelskiego zwracam się do Państwa z prośbą o rozpowszechnienie wśród hodowców drobiu informacji o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu. Przyczyni się to do minimalizacji ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. W szczególności należy wdrożyć następujące środki bezpieczeństwa biologicznego:
1. zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
2. zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
3. nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
4. stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu;
5. stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Jednocześnie informuję, że mieszkańcy i hodowcy powinni zgłaszać do lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta/burmistrza/prezydenta miasta, każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu oraz ptactwa dziko żyjącego.