Instagram
Wydrukuj tę stronę

71. rocznica zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

71. rocznica zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

Za tydzień przypada 71. rocznica zbrodni hitlerowskiej w Górze Puławskiej, dokonanej 29 października 1942 r.

Tego tragicznego dnia, w centrum miejscowości gdzie obecnie znajduje się pomnik, powieszono dwudziestu mężczyzn, co  jak powszechnie wiadomo było odwetem Niemców za zlikwidowanie przez oddział Armii Krajowej małżeństwa konfidentów, w nocy 2 października 1942 r. Wśród ofiar egzekucji znalazł się ówczesny proboszcz parafii w Górze Puławskiej – ks. Józef Benedykt Kownacki, który jak wskazują wspomnienia mieszkańców i dokumenty parafialne zginął jako pierwszy.

W 1945 r. szczątki ofiar ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny, gdzie spoczęły we wspólnej mogile w jego południowo-zachodniej części. Na płycie pomnika widnieje napis: Przechodniu! Powiedz ojczyźnie, że wierni jej synowie tu spoczywamy, straceni publicznie dnia 29 października 1942 r. przez okupanta hitlerowskiego za wiarę, walkę o wolność, szczęście ludzkości. Grób odnajdziemy podążając główną alejką wzdłuż muru, po lewej stronie od wejścia.

28 października 2012 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę tragicznych wydarzeń, zorganizowana przez Urząd Gminy Puławy. W obchodach wzięły udział rodziny pomordowanych a także  m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu oraz sąsiednich miast i gmin, służby mundurowe, strażacy, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy. Pod pomnikiem odsłonięto i poświęcono tablicę z piaskowca z imionami i nazwiskami wszystkich straconych, która była darem serca Wójtów i Radnych Gminy Puławy. Autorem tablicy jest miejscowy artysta – rzeźbiarz Pan Tadeusz Dymkowski.

Wójt Gminy Puławy serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego uczczenia 71. rocznicy zbrodni hitlerowskiej w Górze Puławskiej. Złożenie kwiatów pod pomnikiem odbędzie się 27 października 2013 r. (niedziela) o godz. 12:45.

Informujemy, że o godz. 11:30 w Kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji pomordowanych.

Czytany 6784 razy