Polsko-Amerykański Festiwal Chóralny rozbrzmiał w Gołębiu

Połączone siły chórzystów z Poniatowej i USA
fot. Kamil Lewandowski

W swojej blisko czterystuletniej tradycji, gołębski kościół parafialny był już świadkiem wielu ważnych, i doniosłych wydarzeń. W kartach bogatej historii świątyni z pewnością na trwałe zapisze się koncert, który odbył się 5 lipca br. w ramach I Polsko-Amerykańskiego Festiwalu Chóralnego. Było to wydarzenie wyjątkowe, ze względu na niespotykaną dotąd skalę i wysoki poziom artystyczny.

Inspiracją do zorganizowania tego niecodziennego przedsięwzięcia stał się jubileusz 40. lecia działalności artystycznej Państwa Danuty i Witolda Danielewiczów – założycieli i wieloletnich opiekunów słynnych i utytułowanych poniatowskich zespołów muzycznych. Pomysł Polsko-Amerykańskiego Festiwalu Muzycznego zrodził się podczas jednej z podróży do Meksyku, gdzie doszło do spotkania obu chórów, które – jak wspomniał Pan Witold – od razu przypadły sobie do gustu.

W koncercie, który odbył się w Gołębiu wzięły udział Zespół muzyki dawnej "Scholares Minores pro Musica Antiqua" z Poniatowej pod dyrekcją Danuty i Witolda Danielewiczów oraz Chóry "Szczygiełki Grandi" i Szczygiełki Fenix" pod dyrekcją Teresy Krasowskiej. Wyjątkowym gościem wieczoru był Chór „Riverside City College” z Kalifornii w USA, pod dyrekcją Johna Byun'a.

Repertuar, kostiumy i poziom artystyczny koncertu zachwycił zgromadzoną publiczność, czego dowodem były niesłabnące brawa i owacje na stojąco. Największe wrażenie wzbudziły utwory wykonywane wspólnie przez wszystkie zespoły. Połączone głosy blisko 100 chórzystów oraz doskonała akustyka gołębskiej świątyni dostarczyły muzycznych doznań na najwyższym poziomie. Koncert jeszcze raz potwierdził znaną maksymę, że muzyka łączy narody.