Wybrał Zarzecze zamiast Afryki

Młody bocian zadomowił się na boisku szkolnym w Zarzeczu
fot. Grzegorz Kamela

Pod koniec lata w Zarzeczu zadomowił się młody bocian. Nie dając sobie rady z poszukiwaniem jedzenia w upał, upodobał sobie jako "stołówkę" Szkołę Podstawową w Zarzeczu a konkretniej boisko. Przebywające tam dzieci, ciesząc się z faktu bliskiego obcowania z bocianem, karmiły go co spowodowało oswojenie się bociana - ptaka żyjącego dziko na wolności. Jak wiadomo bociany odlatują z końcem lata, lecz ten "nasz bocian" postanowił pozostać dłużej w Zarzeczu.

Przebywając na terenie boiska oraz miejscowości bocian niestety stwarzał zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i samochodów poruszających się drogami w Zarzeczu. W celu ochrony najmłodszych i kierowców przed bocianem oraz dla jego własnego dobra, w dniu 16 września ptak został schwytany i zawieziony przez pracownika Urzędu Gminy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie do Katedry i Kliniki Chirurgii Zwierząt. Tam bociek zostanie dokładnie przebadany i przekazany dalej pod opiekę specjalistyczną.

Wraz z końcem lata większość bocianków odlatuje na swoje zimowiska w Afryce, jednak rokrocznie zwiększa się liczba osobników, które próbują zimę przetrwać w naszym kraju. Jeżeli macie Państwo wątpliwości czy i jak pomagać zimującym boćkom, warto sięgnąć po radę ekspertów. Polecamy lekturę poradnika opublikowanego na stronie internetowej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: http://www.otop.org.pl/ptasie-porady/bociany/

coronavirus13