Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Brylantowy jubileusz OSP w Leokadiowie

Brylantowy jubileusz OSP w Leokadiowie
fot. Kamil Lewandowski

Siedemdziesiąt lat temu, na zgliszczach wyniszczonej wojną Polski, grupa mieszkańców Leokadiowa z ówczesnym sołtysem Bolesławem Kobiałką na czele, podjęła inicjatywę utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej. I choć pierwsze kroki, stawiane w trudnych, powojennych czasach nie były łatwe, rozpoczęta wówczas historia trwa nieprzerwanie po dziś dzień. W niedzielę, 20 września br. druhowie OSP w Leokadiowie świętowali jubileusz 70. lecia istnienia jednostki.

Niecodzienna uroczystość przyciągnęła wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. Pan Stanisław Gogacz - Senator RP, Pan prof. Krzysztof Szulowski reprezentujący Szefową Kancelarii Prezydenta RP Panią Małgorzatę Sadurską, Pan Jan Ziomka - Członek Zarządu Powiatu Puławskiego, Pan Grzegorz Podgajny - Komendant PSP w Puławach, druhny i druhowie oraz liczne grono przyjaciół i sympatyków OSP w Leokadiowie. Krzysztof Brzeziński występował podczas jubileuszu w roli szczególnej, jako zwierzchnik - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP. Honorowe miejsce wśród uczestników uroczystości zajmował Pan Stanisław Kawka - ostatni żyjący spośród członków - założycieli jednostki.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym w Zarzeczu, którą koncelebrował Proboszcz ks. Sylwester Laskowski wraz z ks. Patrykiem Hrostkiem - wikariuszem z parafii w Górze Puławskiej. Następnie zgromadzeni goście udali się do Leokadiowa, gdzie na placu przed strażnicą odbyła się część oficjalna.

Pod adresem druhów z Leokadiowa padło wiele gratulacji i życzeń oraz słów wdzięczności i uznania. Przyszła także kolej na wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych. Pan Stanisław Kawka przybliżył nieco historię jednostki, zadziwiając doskonałą pamięcią o ludziach i wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu laty. Dalsza, mniej formalna część jubileuszu odbyła się w gościnnych murach strażnicy w Leokadiowie.

 


 

Lista wyróżnionych podczas uroczystości 70. lecia istnienia OSP w Leokadiowie:

- Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni dh Mariusz Urbanek i dh Kazimierz Szymański. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni dh Łukasz Dąbrowski i dh Robert Urbanek.

- Decyzją Zarządu Powiatowego ZOSP RP Odznaką "Wzorowy Strażak" zostali wyróżnieni: dh Łukasz Dąbrowski, dh Paweł Jędrych, dh Zbigniew Jędrych, dh Piotr Matysiak, dh Tomasz Czarnecki, dh Damian Oleś, dh Piotr Gołda, dh Kamil Szymański, dh Krzysztof Namięta, dh Piotr Jary, dh Dominik Araźny, dh Konrad Kobylski, dh Łukasz Baran oraz druhny Krystyna Jędrych, Anna Dąbroska, Ewa Krześniak i Lucyna Urbanek.

- Uchwałą Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP RP Odznaką "Za wysługę lat" zostali odznaczeni: dh Stanisław Kawka - 70 lat, dh Jan Kawka i dh Tadeusz Kobylski - 65 lat, dh Wacław Wierzbicki - 60 lat, dh Henryk Wiejak i dh Bronisław Tyburcy - 55 lat, dh Marian Marysiak i dh Marian Namięta - 45 lat, dh Mieczysław Wierzbicki i dh Henryk Jakubowski - 40 lat, dh Bogdan Krześniak - 30 lat, dh Henryk Glegoła - 25 lat, dh Zbigniew Jędrych oraz Zdzisław Urbanek - 20 lat.

 


 

 O historii OSP w Leokadiowie pisaliśmy na łamach "Kuriera Gminy Puławy" Nr 13. Wydanie elektroniczne można znaleźć tutaj. Poniżej można pobrać ulotkę okolicznościową, zawierającą najważniejsze fakty z historii OSP w Leokadiowie oraz archiwalne zdjęcia.

Czytany 1549 razy

coronavirus13

bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start