Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Odsłonięcie pomnika ku czci kpt. rez. Władysława Szczypy

Odsłonięcie pomnika ku czci kpt. rez. Władysława Szczypy
fot. Dariusz Malinowski

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada br. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Puławach odsłonięto pomnik poświęcony kapitanowi rez. Władysławowi Szczypie. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy, na czele z wójtem Krzysztofem Brzezińskim.

Kpt. rez. Władysław Szczypa urodził się 14 grudnia 1895 r. w Puławach. Był bohaterem walk o niepodległość Polski i wojny polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym zaangażował się w działalność społeczno-polityczną, a w 1935 r. został wybrany na posła do Sejmu RP. We wrześniu 1939 r. został zmobilizowany do 10 Dywizjonu Taborów z Chełma. Rok później został zamordowany w Charkowie.

Wśród licznego grona osób, które uczestniczyły w uroczystości znaleźli się Państwo Marczakowie – potomkowie Władysława Szczypy. Odsłonięcia pomnika, wraz z Starostą Puławskim, dokonał Pan Lech Marczak – wnuk kapitana. Okazało się, że nasz wójt Krzysztof Brzeziński przed laty związany był z rodziną Państwa Szczypów, więc uroczystość stała się nieoczekiwaną okazją do miłych wspomnień.

Warto podkreślić, że na terenie Gminy Puławy również znajduje się miejsce poświęcone kpt. rez. Władysławowi Szczypie. Pięć lat temu przed budynkiem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gołębiu posadzono dąb pamięci i umieszczono tablicę poświęconą kapitanowi.

Więcej zdjęć z uroczystego odsłonięcia pomnika można znaleźć na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Puławach.

Czytany 1683 razy

coronavirus13

bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start