Dbajmy o przydrożne perełki

Na terenie Gminy Puławy jest ich ponad 140. Niektóre z nich są bardzo stare, zaś inne powstały współcześnie. Wykonane są z drewna, metalu lub murowane. Wznoszone były w intencji, w dziękczynieniu lub ku przestrodze… Mowa tu oczywiście o przydrożnych kapliczkach, które przez wieki chrześcijańskiej tradycji, stały się nieodłącznym elementem naszego krajobrazu.

Zdjęcia poniżej prezentują kilka kapliczek uchwyconych obiektywem aparatu w Borowinie, Matygach, Skokach i Borowej. Są one wspaniałym przykładem troski mieszkańców o stan kapliczek, które są bardzo zadbane i pięknie przystrojone. Stanowią wizytówkę miejscowości i całej gminy.

Zachęcamy wszystkich Państwa do dbania o przydrożne kapliczki – symbole wiary i kultury chrześcijańskiej, będące zarazem niezaprzeczalną ozdobą naszego otoczenia.

Przed niespełna dwoma laty podjęliśmy trud inwentaryzacji i utrwalenia w formie albumu kapliczek i krzyży przydrożnych, znajdujących się na terenie naszej gminy. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz przy dofinansowaniu ze środków UE powstała unikatowa publikacja pt. "Piękno kapliczek, figur i krzyży przydrożnych". Zachęcamy do lektury wydania elektronicznego, które można znaleźć tutaj.

Czytany 1906 razy

coronavirus13