Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Chwała Bohaterom! 72. rocznica operacji "Weller 18"

Chwała Bohaterom!  72. rocznica operacji "Weller 18"

W nocy z 19 na 20 maja 1944 r. w okolicach miejscowości Opatkowice załoga Liberatora GR-S BZ 965, należącego do 1586. eskadry do zadań specjalnych RAF przeprowadziła operację o kryptonimie Weller 18. Lecąca z włoskiego Brindisi załoga samolotu dokonała zrzutu ekipy skoczków cichociemnych oraz materiału wojennego. Zrzut odbierali żołnierze Armii Krajowej placówki nr 2. Góra Puławska - "Jaśmin 302" pod dowództwem kpt. Jana Zawadzkiego "Gerwazego". W akcji zginął kpt. dypl. Jan Serafin "Czerchawa".

Uroczystości rocznicowe opisanej akcji odbyły się 8 maja 2016 r. Oficjalne obchody rozpoczęły się Mszą Święta w Kościele p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, której przewodniczył Ks. Kan. Szymon Mucha – Proboszcz Parafii. Następnie w uroczystym marszu zgromadzeni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie złożone zostały wieńce na grobie kpt. dypl. Jana Serafina ps. "Czerchawa". Warto zaznaczyć, że w tym roku został wybudowany nowy pomnik poległego bohatera.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Opatkowicach, gdzie przy pomniku poświęconym „Cichociemnym” Prezes OSP Opatkowice Paweł Kurpiel odczytał Apel Poległych. Tutaj również złożono wieńce i oddano hołd bohaterom wojennym.

Z okazji 72. rocznicy operacji "Weller 18" uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatkowicach przygotowali okolicznościową akademię, w której przedstawili rys historyczny oraz biogramy bohaterów akcji lotniczej. Dokładną biografię kpt. dypl. Jana Serafina ps. "Czerchawa" zaprezentował Pan Sławomir Snopek – znawca tematyki żołnierzy „Cichociemnych”.

Oficjalną część zakończyły przemówienia zaproszonych gości oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Cichociemni – pomoc, która nadeszła z nieba”.

Dodatkową atrakcją obchodów były prezentacje pojazdów wojskowych oraz uzbrojenia, przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „GREGOR” oraz Wąwolnickie Stowarzyszenie Strzeleckie „STEN” im. mjr Stanisława „Kostki” Krzymowskiego. Szkoła Podstawowa w Opatkowicach jak zawsze wykazała się niezwykłą gościnnością i uraczyła przybyłych gości wyborną wojskową grochówką i innymi przysmakami.

W obchodach rocznicowych wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Paweł Nakonieczny, przedstawiciele władz samorządowych, w tym reprezentacja Gminy Puławy: Wójt Gminy Krzysztof Brzeziński, Zastępca Wójta Norbert Staszak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Dorota Osiak, a także rodziny „Cichociemnych” oraz poczty sztandarowe AK z Puław i Zwolenia. Współorganizatorem obchodów była Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie.

Poniżej kilka informacji dotyczących operacji lotniczej "Weller 18" oraz „Cichociemnych".

Operacja lotnicza "Weller 18"19/20 V 1944
Dowódca: kpt. naw. Kazimierz Wünsche
Ekipa:
por. Rudolf Dziadosz ps. "Zasaniec"
kpt. dypl. Ludwik Fortuna ps. "Siła"
st. sierż. Aleksander Lewandowski ps. "Wiechlina"
kpt. dypl. Jan Serafin ps. "Czerchawa"
ppor. Zdzisław Winiarski ps. "Przemytnik"
strz. Franciszek Klima ps. "Witoski"

Nazwa "cichociemni" prawdopodobnie pochodzi od złożenia słów "cicho" i "ciemno", co miało oznaczać głębokie zakonspirowanie grupy i ciche wykonywanie zadania oraz wskazywać, iż skoczkowie przedostają się do kraju pod osłoną nocy, bowiem wtedy warunki do zrzutów były najkorzystniejsze. Odznaką bojową dla żołnierzy, którzy brali udział w bojowej akcji spadochronowej jest Znak Spadochronowy w kształcie spadającego do walki orła.

Łącznie w czterech kolejnych sezonach operacyjnych, z Anglii i Włoch wysłano do kraju 317 cichociemnych i 29 kurierów politycznych, Węgra i czterech Brytyjczyków. Ponadto wysłano do Kraju ok. 670 ton sprzętu, z czego placówki naziemne zdołały odebrać ponad 443 tony.

Wkład cichociemnych w wojnę Polaków przeciwko okupantowi był ogromny. Wykazywali się oni męstwem, poświęceniem oraz niezwykłym bohaterstwem. Chwała Bohaterom!

Czytany 1453 razy

coronavirus13

bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start