Pamięci ofiar zbrodni niemieckiej w Górze Puławskiej

fot. Koło fotograficzne przy Gimnazjum w Górze Puławskiej

W niedzielę, 30 października 2016 r. mieszkańcy Góry Puławskiej i okolic oraz przedstawiciele samorządu gminnego, wspólnie uczcili pamięć ofiar tragicznej zbrodni, dokonanej 74. lata temu przez żołnierzy niemieckich.

29 października 1942 r. na szubienicy wzniesionej w centrum Góry Puławskiej zginęło 20 mężczyzn. Pełen okrucieństwa czyn, był odwetem władz okupacyjnych za zlikwidowanie przez oddział AK małżeństwa konfidentów. Według przekazów, jako pierwszy oddał życie Ks. Józef Benedykt Kownacki – ówczesny proboszcz.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji ofiar, odprawiona w Kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, którą celebrował proboszcz Ks. Marek Kucharski. Po jej zakończeniu, nastąpił wspólny przemarsz pod pomnik w centrum miejscowości, modlitwa i złożenie kwiatów.