Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Sarmackie widowisko z okazji 361. rocznicy Bitwy pod Gołębiem

Sarmackie widowisko z okazji 361. rocznicy Bitwy pod Gołębiem

Niezapomniana, żywa lekcja historii – te słowa najlepiej oddają uroczystość z okazji 361. rocznicy Bitwy pod Gołębiem, która odbyła się 19 lutego 2017 r. w Kościele parafialnym pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu. W historycznych murach gołębskiej świątyni odbyło się niecodzienne widowisko z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Lubelszczyzny, ziemi sandomierskiej i Podkarpacia.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Proboszcz parafii w Gołębiu Ks. Jerzy Węzka. Podniosły charakter wydarzenia podkreślała obecność pocztu sztandarowego z jednostki wojskowej w Dęblinie.

Po wspólnej modlitwie odbyło się widowisko historyczne, przypominające okoliczności oraz przebieg Bitwy pod Gołębiem. Widzowie mogli podziwiać kunsztownie wykonane stroje szlacheckie oraz repliki uzbrojenia i opancerzenia polskiej husarii, których nie powstydziłyby się największe ekranizacje sienkiewiczowskich powieści. Uroczystość zakończył huczny strzał z armaty przed kościołem.

W widowisku wzięli udział pasjonaci historii, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Krzewienia Wiedzy Historycznej „Lubelska Chorągiew Husarska”, stowarzyszeniu Chorągiew Zamku w Zawieprzycach im. Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty oraz w zaprzyjaźnionych grupach rekonstrukcyjnych z Sandomierza i Podkarpacia. Słowa podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu skierował m.in. Wójt Gminy Puławy Pan Krzysztof Brzeziński.

Honorowy Patronat nad uroczystością sprawowali Wojewoda Lubelski, w imieniu którego uczestniczył Pan Ludwik Sikora, Marszałek Województwa Lubelskiego, Arcybiskup Metropolita Lubelski oraz Minister Obrony Narodowej.

Czytany 1380 razy

coronavirus13

bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start