Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Tadeusz Dymkowski – Mój talent to Dar Boży

Tadeusz Dymkowski – Mój talent to Dar Boży

Tadeusz Dymkowski mieszkaniec Góry Puławskiej znany jest z wyjątkowych rzeźb, które wykonuje w piaskowcu. Jego prace kupowane są przede wszystkim przez osoby prywatne, ale zdobią również wnętrza wielu urzędów i instytucji, m.in. Starostwa Powiatowego w Puławach czy Urzędu Gminy Puławy.

Od jak dawna rzeźba jest Pana pasją?

Tadeusz Dymkowski: Rzeźbieniem zajmuje się prawie 40 lat. Na początku było to drewno, ale z czasem zacząłem używać innych materiałów. Od 20 lat jestem wierny piaskowcowi. Pierwsze próby pracy z kamieniem podjąłem w zakładzie kamieniarskim, który prowadził mój tata i już na samym początku tej przygody zrozumiałem, że jest to moja wielka pasja.

Dlaczego zdecydował się Pan na rzeźbienie w piaskowcu?

TD: Piaskowiec jest bardzo wdzięcznym materiałem rzeźbiarskim i ma trzy podstawowe kolory: biały, żółty i czerwony. Wykorzystując odpowiednią barwę, można stworzyć co się chce.

Jest pan samoukiem, ale cały czas doskonali Pan swój warsztat i uczestniczy w plenerach artystycznych.

TD: Bardzo chętnie jeżdżę na plenery. Mogę się tam wymieniać doświadczeniami z innymi artystami. Plener to także doskonałe miejsce, gdzie bez reszty można poświęcić się tworzeniu. Mam tu na myśli to, że nic mi przeszkadza i mam sporo czasu.

Czy są jakieś motywy, które lubi Pan najbardziej?

TD: Raczej nie. Tworzę to, co mi w danej chwili w duszy gra, ale bardzo często odnoszę się do motywów sakralnych i scen rodzajowych. Lubię, szczególnie na płaskorzeźbach, uwieczniać budowle architektoniczne naszego regionu, a ostatnio dużo czasu poświęcam na tworzenie rzeźb przedstawiających Word Trade Center. Zamach z 11 września, który miał miejsce w Nowym Jorku, zapamiętam do końca życia, ze względu na śmierć prawie 3 tysięcy ludzi i tragedię całych Stanów Zjednoczonych.

Jedną rzeźb przedstawiającą WTC chce Pan ofiarować ambasadzie USA w Warszawie

TD: Tak, jestem na etapie rozmów z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Chciałem aby przekazanie mojej rzeźby nastąpiło w rocznicę zamachu na WTC. Z drugiej strony jednak uważam, że każdy moment jest dobry, aby uczcić pamięć ofiar tej wielkiej tragedii.

Tworzy Pan wiele prac na pamiątkę ważnych wydarzeń, które mają związek z Gminą Puławy, czego najlepszym przykładem będzie niedawno odsłonięta tablica, poświęcona 100-leciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Puławskiej.

TD: Uważam, że jestem to winny społeczeństwu. Dostałem dar od Boga i postanowiłem właśnie w ten sposób odwdzięczyć się za posiadany talent. W Urzędzie Gminy Puławy znajduje się herb naszej Gminy, a w Starostwie Herb Powiatu Puławskiego. Zrobiłem jeszcze inne rzeźby, które widnieją w różnych urzędach i instytucjach. Osoby, które zetknęły się z moją twórczością, na pewno je rozpoznają.

Kolejną inicjatywą, której ostatnio poświęca Pan dużo czasu jest odnawianie najstarszych pomników na cmentarzu w Górze Puławskiej.

TD: Tak, jest tam kilkanaście starych pomników, które wymagają naprawy. Pochodzą one z II poł. XIX w. Jestem już po rozmowach z księdzem proboszczem, który zaakceptował mój pomysł i w tej chwili zajmuję się naprawą pomnika, pochodzącego z 1849 roku. Robię to przede wszystkim po to, aby następne pokolenia mogły podziwiać nagrobki z XIX wieku.

Czy po 40 latach Pana „romansu” z rzeźbą wyobraża sobie Pan inne zajęcie?

TD: Oczywiście, że nie. Twórczości, którą uprawiam oddaje się bez reszty i wiem, że jeszcze wiele prac przede mną. Jeżeli Bóg da siłę, chcę tworzyć jak najdłużej, bo rzeźba jest całym moim życiem. Każdej swojej kolejnej pracy poświęcam całego siebie.

Dziękujemy za rozmowę.

Czytany 572 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
500 plus logo MRPiPS
ZASILKI2
banner maly seniorzy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start