Społeczność Gołębia oddała hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

fot. Michał Kramarczyk

Chlubną tradycją, kultywowaną od kilku lat przez społeczność Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gołębiu jest organizacja uroczystości upamiętniających rocznice zbrodni katyńskiej. Towarzyszące im hasło „Katyń… ocalamy od zapomnienia” jest wyrazem pamięci o katyńczykach, którzy zginęli z rąk stalinowskich oprawców wiosną 1940 r.

Tegoroczna uroczystość odbyła się w środę, 12 kwietnia 2017 r. a rozpoczęła ją Msza Święta w Kościele parafialnym pw. św. Floriana i św. Katarzyny, którą celebrował Ks. Proboszcz Jerzy Węzka. Zespół „Aplauz” zaprezentował krótki koncert pieśni i wierszy patriotycznych.

Po wspólnej modlitwie nastąpiła ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Dębami Pamięci, które zostały posadzone przed budynkiem szkolnym w 2010 r. podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Drzewa upamiętniają Władysława Szczypę i Szczepana Górę – oficerów zamordowanych w Charkowie i Twerze. Uroczystość poprowadziła Pani Danuta Smaga – Dyrektor Gimnazjum w Gołębiu i zarazem Przewodnicząca Rady Powiatu Puławskiego.

W wydarzeniu – oprócz uczniów gołębskich szkół – wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście, a wśród nich m.in. Pan prof. Krzysztof Szulowski – Poseł na Sejm RP, Pan Michał Godliński – Wicestarosta Puławski wspólnie z Panią Moniką Zych – Sekretarzem Powiatu, Pan mjr Marek Rodziewicz – Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Puławach, Pan kom. Marcin Koper - p.o Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Puławach, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Gołębia, Radni Gminy oraz harcerze. W imieniu samorządu gminnego kwiaty złożyli: Pani Dorota Osiak – Przewodnicząca Rady Gminy, Pan Krzysztof Brzeziński – Wójt Gminy oraz Pan Bogdan Gowin – Sołtys Gołębia.

Wyjątkowym gościem był Pan Lech Marczak z Lubelskiej Rodziny Katyńskiej – wnuk śp. Kapitana Władysława Szczypy.

coronavirus13