Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń na Lubelszczyźnie!

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Lubelszczyźnie przypominamy, że najważniejszym sposobem ochrony świń przed tą choroba jest wdrożenie w gospodarstwie podstawowych zasad bioasekuracji. Na prośbę Powiatowego Lekarza Weterynarii przekazujemy ogólne zasady zapobiegania i zwalczania ASF w gospodarstwach, które powinny być stosowane na terenie powiatu puławskiego:

- ogrodzenie terenu gospodarstwa,

- zabezpieczenie budynków inwentarskich przed dostępem zwierząt z zewnątrz,

- wyłożenie mat dezynfekcyjnych i utrzymanie ich w stanie umożliwiającym skuteczne

działanie środka dezynfekcyjnego,

- oznakowanie pomieszczeń inwentarskich informacją: "Osobom nieupoważnionym wstęp
wzbroniony" ,

- stosowanie odzieży ochronnej,

- przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji,

- zakaz obsługi świń przez osoby biorące udział w polowaniach przez 72 godziny po

polowaniu,

- maksymalne ograniczenie dostępu do chlewni osób z zewnątrz,

- przestrzeganie zakazu karmienia świń odpadkami żywnościowymi.

coronavirus13