Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Kościół parafialny pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu

Kościół parafialny pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu
fot. Kamil Lewandowski


Jak podają źródła kościelne, król Kazimierz Sprawiedliwy wzniósł w Gołębiu latach 1170–1173 dwa kościoły drewniane: jeden pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i drugi pod wezwaniem Św. Floriana. Legenda głosi, że jeden z nich zatonął w pobliskich bagnach.  Przypuszcza się jednak, że w związku z tym, że Gołąb należał do dóbr królewskich, miał on swój podwójny patronat: rycerski i królewski. Reprezentowany był zatem przez dwóch plebanów. Po śmierci jednego z proboszczów w roku 1419 jego następca wystąpił o połączenie tych dwóch parafii w jedną.

W latach 1626–1638 wybudowano staraniem ówczesnego proboszcza Szymona Grzybowskiego oraz przy wsparciu Jerzego Ossolińskiego (ówczesnego dzierżawcy) murowany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, Św. Floriana i Św. Katarzyny. Kościół został konsekrowany 5 września 1638 roku. Duszpasterzami w Gołębiu byli najpierw księża diecezjalni, następnie ojcowie franciszkanie, księża diecezjalni, od roku 1979 księża sercanie a od  2006 roku ponownie księża diecezjalni.

Kościół jest przykładem architektury renesansu północnego. Jest to budynek murowany z czerwonej cegły. Główna nawa ma kształt prostokątny, z półkolistą absydą oraz  dwoma wieżami od strony zachodniej. Portal główny wykonany jest w stylu manierystycznym. Występują na nim liczne płaskorzeźby z motywami roślinnymi, między innymi na  górnych częściach pilastrów i gzymsach. Przy wejściu do świątyni, nad przedsionkiem znajduje się wczesnobarokowy prospekt organowy.

We wnętrzu kościoła, w ścianach, znajdują się głębokie arkady, a pomiędzy możemy zaobserwować pary kolumn z gzymsami. Sklepienie ma kształt kolebkowy, pokryte jest lubelską sztukaterią dekoracyjną . U jego nasady, w owalnych kształtach, znajdują się płaskorzeźby z popiersiami apostołów. Z kolei w występach belkowania widnieją popiersia proroków. Część uposażenia świątyni pochodzi z XVII w., między innymi renesansowa ambona, chrzcielnica (sygnowana datą 1598). Na uwagę zasługują również para ław kolatorskich oraz dwa konfesjonały z 1639 r. oraz manierystyczny żyrandol korpusowy zwany holenderskim, który w spodzie ma zwis w kształcie owocu granatu, a na 12 ramionach świeczników figurki 12 apostołów. Ołtarze główny i boczny pochodzą  z XIX/XX wieku i wykonane są w stylu neobarokowym. Obraz Matki Boskiej Ukoronowanej wśród aniołów oraz obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa to dzieła zdobiące ołtarz główny, natomiast obrazy w ołtarzach bocznych przedstawiają patronów świątyni św. Floriana oraz  św. Katarzynę. W kościele znajdują się również malowidła ukazujące MB Częstochowską oraz MB Niepokalanie Poczętą. Na chórze można podziwiać 18-głosowe barokowe organy z XVII wieku, przebudowane w 1908 roku przez firmę Jagodzińskiego z Lublina.

Wyjątkowe zdjęcia zabytków sakralnych Gołębia, autorstwa mistrza fotografii Adam Bujaka i jego syna Marcina, można znaleźć w publikacji pt. „Renesans Lubelski”, wyd. Boni Libri, Lublin 2013.

 

 

Czytany 10041 razy

coronavirus13

bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start