Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Cmentarz ewangelicki kolonistów niemieckich w Leokadiowie

Cmentarz ewangelicki kolonistów niemieckich w Leokadiowie
fot. Tomasz Bobrowski, Kamil Lewandowski

Mający miejsce w XIX w. napływ kolonistów niemieckich na ziemie polskie, pozostawił trwałe ślady na południowo-zachodnim obszarze Gminy Puławy. Pierwszym przystankiem w ich poszukiwaniu będzie Leokadiów, gdzie znajduje się cmentarz ewangelicki, na którym spoczywają niemieccy osadnicy.

Nekropolia znajduje się w niewielkim zagajniku, do którego dotrzemy podążając z Leokadiowa w stronę Smogorzowa. Na skrzyżowaniu, trzymając się drogi głównej, skręcamy w prawo, po czym – w odległości ok. 300 m od rozdroża – wypatrujemy drogi gruntowej, która wiedzie w prawo do cmentarza.

Choć miejsce to zostało mocno dotknięte zębem czasu, nietrudno wśród drzew dostrzec wiekowe pozostałości nagrobków, będące znakiem obecności osadników niemieckich na tych ziemiach.

zagajnik leokadiow

Zagajnik, w którym znajduje się cmentarz kolonistów niemieckich

Ciekawostka…

Jedna z najlepiej zachowanych tablic nagrobnych, którą znajdziemy na cmentarzu, poświęcona jest pamięci Ludwiga Müllera (6 VIII 1869 – 26 IV 1923) i Gustava Müllera (22 IV 1910 – 21 IX 1935). Widnieją na niej cytaty z biblijnej Księgi Hioba 19:35 i Księgi Psalmów 16:6, zapisane w języku niemieckim. Ich brzmienie jest odmienne od znanego nam z Biblii Tysiąclecia, bowiem pochodzą z przekładów właściwych wyznaniom ewangelickim jak Biblia gdańska, brzeska czy nieświeska.

Czytany 7363 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

ZAGROZENIA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start