Konferencja "Niechciane drogi"

W poniedziałek, 16 marca br. w Pobiedziskach k. Poznania kilkanaście samorządów z całej Polski, które obciążono obowiązkiem utrzymania starych dróg krajowych, podpisało apel do Trybunału Konstytucyjnego. Samorządowcy chcą zwrócić uwagę na problemy związane z bezpieczeństwem na przejętych drogach oraz ich utrzymaniem. Swój podpis pod apelem złożył również Wójt Gminy Puławy.

Problem pojawił się już kilka lat temu, gdy rozpoczęto budowę dróg ekspresowych w całej Polsce. Nowe „eski” miały zastąpić stare krajówki, które zgodnie z ustawą automatycznie stały się drogami gminnymi. Tym samym na samorządy spadł ciężar utrzymania kosztownych, szerokich ulic, które nadal są ważnymi węzłami komunikacyjnymi. Przejęte przez gminy drogi krajowe są „stare” tylko w sensie ich stanu technicznego, ponieważ ruch na nich wcale się nie zmniejszył. Rosną za to wydatki. Każda z gmin rocznie traci setki tysięcy złotych na odśnieżanie i bieżące remonty. Gmina Puławy dźwiga ponadto ciężar utrzymania mostu na Wiśle im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, którego remont szacowany jest obecnie na kwotę ponad 24 mln zł.

Samorządy już od kilku lat walczą o zmianę prawa, nakazującego gminom przejmowanie starych dróg krajowych. Efektem jest przegłosowany przez Sejm i Senat projekt zmiany ustawy o drogach publicznych. Niestety Prezydent Bronisław Komorowski nie dopuścił do wejścia nowej ustawy w życie, kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie spoczywała „nietknięta” przez ostatnie półtora roku.

22 kwietnia 2015 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Prezydenta RP w sprawie zgodności z Konstytucją  zapisów Ustawy o zmianie Ustawy o drogach Publicznych.

Więcej o konferencji można przeczytać:

coronavirus13