Uwaga na burze z gradem i silnym wiatrem!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia m.in. dla powiatu puławskiego o możliwości wystąpienia burz z gradem silnym wiatrem.

Ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku 19 sierpnia 2019 r. od godz. 18:00 do wtorku 20 sierpnia 2019 r. do godz. 5.00. W tym czasie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

Przysięga wojskowa „terytorialsów”

102 ochotników z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie, złożyło w minioną niedzielę na Placu Chopina w Puławach, przysięgę wojskową. Ponad 30% przysięgających stanowiły kobiety. Niedzielna przysięga połączona była z promocją na pierwszy stopień podoficerski 49 żołnierzy, którzy ukończyli pierwszą edycję projektu Sonda. W uroczystości wziął udział Sekretarz Gminy Puławy – Paweł Kamola.

Przed złożeniem przysięgi ochotnicy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie musieli przejść szkolenie podstawowe, które odbyli w czasie wakacji. To szesnaście dni bardzo intensywnych ćwiczeń, które były dużym  wyzwaniem i sprawdzianem dla kandydatów. Ochotnicy mieli bardzo dużo zajęć praktycznych, w tym zajęcia na strzelnicach. Na końcu wszyscy musieli zaliczyć sprawdzian ze zdobytej wiedzy i umiejętności.

Więcej informacji na temat wojsk obrony terytorialnej mogą znaleźć Państwo na: terytorialsi.wp.mil.pl

Życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego

Z okazji Święta Wojska Polskiego wszystkim żołnierzom, podchorążym, kadetom i pracownikom cywilnym wojska, życzymy wszelkiej pomyślności. Pracy w coraz lepiej i nowocześniej uzbrojonych formacjach, dobrego zdrowia, szacunku i zrozumienia. Gratulujemy Wam odwagi i wytrwałości w wykonywaniu powierzonych zadań. Niech służba dla Rzeczypospolitej Polskiej będzie powodem do dumy i satysfakcji. Najserdeczniejsze życzenia kierujemy także do żołnierzy rezerwy, weteranów, kombatantów i byłych pracowników Wojska Polskiego. Dziękujemy Wam za trud i poświęcenie. Niech Ojczyzna zawsze pamięta o Waszych zasługach.

Zachęcamy także do wzięcia udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w Dęblinie i Puławach. Uroczystości w Dęblinie (połączone ze Świętem 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego) zaplanowane są na 14 sierpnia przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. Obchody rozpoczną się o godz. 10.00.. Organizatorami uroczystości są 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego oraz 41. Baz Lotnictwa Szkolnego.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Puławach odbędą się 15 sierpnia. O godz. 8.30 zaplanowana jest msza św. w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Uroczystości będą następnie kontynuowane pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego, która znajduje się na Pałacu Czartoryskich (dziedziniec). Początek został zaplanowany na godz. 10.00.

15 sierpnia 2019 r. będzie także 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej („Cudu nad Wisłą”), w której Wojsko Polskie pokonało Armię Czerwoną.

Na pomoc bocianowi

Jedna z mieszkanek, znalazła w Gołębiu przy ul. Puławskiej rannego bociana. Ptak miał poranione skrzydła i był mocno wycieńczony. Z tego powodu trafił do lecznicy weterynaryjnej w Puławach. W poniedziałek został zawieziony do specjalnego ośrodka prowadzonego przez Stowarzyszenie Szansa dla Bociana.

Ptak został znaleziony w Gołębiu w sobotę 10 sierpnia 2019 r. Bocian był tak osłabiony, że na widok człowieka nawet nie próbował uciekać. Zwierzę zostało szybko schwytane i przewiezione do jednej z lecznic weterynaryjnych w Puławach. Ptakowi opatrzono tam rany i podano antybiotyk. W poniedziałek zwierzę wyglądało już o wiele lepiej. Można było przewieźć je do specjalnego ośrodka pod Lublinem, gdzie trafiają ranne bociany. Transportem zajął się jeden z pracowników Urzędu Gminy Puławy. Ptak będzie przechodził tam rehabilitację. Jeśli zwierzę nie wyzdrowieje przed odlotem do ciepłych krajów przedstawicieli swojego gatunku, będzie mogło bezpiecznie przezimować w ośrodku Szansa dla Bociana.

Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Stowarzyszenia i będziemy śledzić postępy w rehabilitacji bociana.

"Kontrofensywa rowerowa 2019" za nami

Ponad 70 osób wzięło udział w „Kontrofensywie rowerowej 2019”. Rowerzyści pokonali trasę liczącą około 60 km, w tym wiele odcinków po drogach Gminy Puławy.

W niedzielę 11 sierpnia 2019 r. odbyła się IV edycja rajdu rowerowo-historycznego „Kontrofensywa Rowerowa 2019”. Dzięki niemu mogliśmy poznać historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy rajdu dowiedzieli się o miejscach na terenie powiatu puławskiego, w których przebywał Józef Piłsudski. W Dęblinie uczestnicy rajdu mogli zwiedzać niedostępną na co dzień cytadelę, pomnik poświęcony żołnierzom 15 Pułku Piechoty „Wilków” czy cmentarz wojenny Ballona.

Organizatorami rajdu byli: Towarzystwo   Inicjatyw   Własnych „Inspiracje”, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Związek Oficerów Rezerwy RP koło w Puławach. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Puławskiego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.