Mieszkańcy Gminy Puławy uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Mijający rok obfitował w bardzo liczne przedsięwzięcia, których celem było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacja wszystkich działań nastąpiła 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Jubileuszowe obchody odbyły się także na terenie Gminy Puławy.

Uroczystość w Górze Puławskiej rozpoczęła Msza Święta w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Wojciecha. Mieszkańcy zgromadzili się bardzo licznie, a podniosły charakter wydarzenia podkreślała obecność pocztów sztandarowych. Po mszy, uczestnicy przemaszerowali wspólnie na cmentarz, pod odnowioną mogiłę wojenną z czasów I wojny światowej.

Zbiorowy grób pochodzi z 1915 r. Według lubelskiego oddziału IPN, spoczywają w nim żołnierze Legionu Puławskiego, walczący po stronie armii rosyjskiej, polegli w bitwie pod Górą Puławską 22 lipca 2015 r. W 1970 r. na mogile został wybudowany pomnik z lastryka, a w późniejszym okresie marmurowa tablica z inskrypcją.

Z inicjatywy Ks. Marka Kucharskiego, w tym roku grób został kompleksowo odnowiony. Dotychczasowy pomnik zastąpiono nowym, wykonanym z granitu, a na tablicy pojawił się zmieniony napis, w treści wskazanej przez IPN. Całość prac została sfinansowana przez Gminę Puławy. W trakcie uroczystości nastąpiło poświęcenie pomnika, na którym symbolicznie zawieszono biało-czerwoną flagę. Złożono także kwiaty i zapalono znicze.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gołębiu rozpoczęły się wczesnym wieczorem, na Skwerze Niepodległej. W jego centrum znajduje się pomnik wzniesiony w 1930 r. ku czci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Przedstawiciele samorządu gminnego, miejscowych szkół, domu kultury i organizacji społecznych, złożyli pod obeliskiem kwiaty i zapalili znicze. Wartę honorową pełnili harcerze, obecne były także poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

W dalszej części uroczystości odbyła się uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym pw. św. Floriana i św. Katarzyny, której przewodniczył Proboszcz Ks. Jerzy Węzka.

Spotkanie dla mieszkańców w sprawie bezpłatnych szkoleń komputerowych

We wtorek, 13 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w świetlicy GOK w Górze Puławskiej odbędzie się spotkanie dla osób, które chciałyby jeszcze skorzystać z bezpłatnych szkoleń komputerowych w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. To prawdopodobnie ostatnia okazja, by wziąć udział w kursach w Górze Puławskiej, bowiem kolejne szkolenia są planowane już w innych miejscowościach gminy.

W szkoleniu mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy Gminy Puławy. Osoby posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności proszone są o zabranie ze sobą oryginałów lub kopii dokumentów.

12 listopada 2018 r. Urząd Gminy Puławy będzie nieczynny

Informujemy, że w dniu 12 listopada 2018 r. (poniedziałek) Urząd Gminy Puławy będzie nieczynny.

Podstawa prawna: art. 2 ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r., poz. 2117).

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - zapraszamy na uroczyste obchody w Górze Puławskiej

Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanych wspólnie przez Parafię pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej i Urząd Gminy Puławy. Wydarzenie odbędzie się w nadchodzącą niedzielę, 11 listopada 2018 r.

Szczegółowy program uroczystości znajduje się na załączonym plakacie.

Bezpłatne szkolenia komputerowe dla mieszkańców Gminy Puławy – są jeszcze wolne miejsca

Od ponad roku, Urząd Gminy Puławy organizuje bezpłatne szkolenia komputerowe dla mieszkańców, w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Dotychczas z darmowych kursów skorzystało już ponad 160 osób. Wciąż mamy jeszcze wolne miejsca, ale ich liczba jest ograniczona, dlatego z decyzją o udziale w szkoleniach nie należy długo zwlekać.

Gdzie szkolimy?

Szkolenia odbywają się w pracowniach komputerowych w szkołach na terenie gminy, a także w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Ile trwają szkolenia?

Jedno szkolenie trwa zwykle dwie godziny zegarowe (120 min). Grupy mniej zaawansowane na pierwsze spotkanie poświęcają nieco więcej czasu (trzy godziny), a kolejne trwają już standardowo dwie. Z każdą grupą szkoleniową spotykamy się siedem razy, więc uczestnik – w zależności od poziomu zaawansowania – bierze udział w sumie w 14 lub 15 godzinach szkoleń. Harmonogram szkoleń ustalany jest indywidualnie dla każdej grupy. Zazwyczaj odbywają się one z częstotliwością 2 razy na tydzień w godzinach popołudniowych (od 16:30).

Jaki jest temat szkoleń?

Osoby, które dotychczas nie miały styczności z komputerem, rozpoczynają naukę od podstaw. Po tym, jak poznają podstawowe zagadnienia, uczą się w jaki sposób można wykorzystać komputer z Internetem w codziennym życiu np. jak obsługiwać Facebook, zapłacić rachunki, rozliczyć PIT przez Internet, zapisać się do lekarza, czy zrobić zakupy on-line.

Kto może wziąć udział?

Każda dorosła osoba, mająca miejsce zamieszkania na terenie Gminy Puławy. Ze szkoleń bardzo chętnie korzystają osoby w wieku 60+ i starsze. Spotkania, obok nauki, są dobrą formą spędzenia wolnego czasu i integracji.

Jak można zapisać się na szkolenie?

Należy wypełnić krótką ankietę zgłoszeniową. Można to zrobić na miejscu, w Urzędzie Gminy Puławy (pok. 210, II piętro) lub przez Internet – poprzez stronę https://platforma.e-mocni.org.pl. Zapisy przyjmowane są również telefonicznie, pod numerem 512 320 945.

e MOCNI finansowanie kolor