Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Afrykański pomór świń (ASF)

Na Lubelszczyźnie, a głównie w nadgranicznych powiatach regionu oraz na Podlasiu, wystąpiły ogniska chorobowe afrykańskiego pomoru świń (ASF). Najważniejszy sposób ochrony tych zwierząt przed chorobą, to wdrożenie zasad bioasekuracji. 1)

Wymagania dotyczące bioasekuracji
Świnie muszą być utrzymywane w zamkniętych pomieszczeniach, jednak dopuszczalny jest także chów w systemie otwartym. W przypadku utrzymania świń w systemie otwartym (wybiegi) należy ogrodzić gospodarstwo podwójnym płotem o wysokości co najmniej 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem. Gospodarstwo takie musi także wprowadzić program monitorowania i zwalczania gryzoni oraz przeprowadzać okresowo zabieg dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku). W każdym gospodarstwie należy prowadzić rejestr środków transportu, które wjeżdżają na teren gospodarstwa oraz wejść osób do pomieszczeń gdzie utrzymywane są świnie. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu chlewni przed dostępem zwierząt domowych. Ponadto należy zapewnić osobom obsługującym świnie odzież i obuwie ochronne. Osoby obsługujące świnie powinny pracować na jednej fermie i nie mogą posiadać własnych świń. Do chlewni zabrania się wchodzić osobom postronnym. 2)

Za brak stosowania zasad bioasekuracji oraz przepisów o identyfikacji i rejestracji zwierząt, grożą poważne konsekwencje administracyjne i mandaty. 1)

W przypadku stwierdzenia padnięć świń lub natrafienia na zwłoki dzika, uprasza się o niezwłocznie informować o tym fakcie właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii (dla Gminy Puławy: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Puławach, lek. wet. Jarosław Wiciński, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Puławach, ul. C.K. Norwida 17, 24-100 Puławy, tel.: 81 886 33 20, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

1) Za Regionalnym Systemem Ostrzegania dla województwa lubelskiego.
2) https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo_i_srodowisko/rolnictwo_srodowisko/asf/bioasekuracja-w-walce-z-asf.html

Czytany 382 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

ZAGROZENIA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start