Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Zimowe środki bezpieczeństwa

Zimowe środki bezpieczeństwa

 Zima  jest  szczególną  porą  roku.  Zagrożenia  z  nią  związana,  jak  np. długotrwałe,  intensywne  opady  śniegu  mogą paraliżować  całe  regiony. Do  tego  niska  temperatura,  która  może  prowadzić  do  odmrożeń i wychłodzenia  organizmu,  a  w  konsekwencji stanowić  bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 C, może mieć taki  sam  skutek  jak  powietrze  o temperaturze  -30  C  w bezwietrzny dzień.  Również  wilgoć potęguje  odczuwanie  chłodu.  Te  dwa  czynniki (wiatr i wilgoć) powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to  temperatura odnotowana  na  termometrze.  Im  bardziej  wilgotno  i wietrznie tym zimniej.

WYCHŁODZENIE

Wychłodzenie (hipotermia) – jest stanem organizmu, gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6 C. Lekkie wychłodzenie grozi przeziębieniem,
silne, gdy temperatura spada poniżej 28 C – śmiercią. Do  hipotermii  może  dojść,  gdy  długo  przebywamy  w  bardzo  niskiej temperaturze lub w wodzie, która chłodzi organizm 20 razy szybciej niż powietrze.
OBJAWY WYCHŁODZENIA
Pierwszymi  objawami  wychłodzenia  są  dreszcze.  To  sygnał,  że powinniśmy  szukać  miejsca,  gdzie  możemy  się  ogrzać,  bądź  założyć kolejne  warstwy  odzieży.  Kiedy  oprócz  dreszczy występuje  jeszcze drżenie  mięśni,  osłabienie,  zawroty  głowy  i  dezorientacja  –  mamy  do czynienia z łagodną hipotermią (temperatura ciała spada do 35, 34 C). Wtedy jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć działania by się ogrzać (rozpalić ogień, założyć kolejną warstwę odzieży). Pod żadnym pozorem  nie  wolno  pić  alkoholu,  ponieważ  sprzyja  on wychładzaniu organizmy.
POSTĘPOWANIE PRZY WYCHŁODZENIU
Osobę  wychłodzoną  przede  wszystkim  należy  rozgrzać  –  powoli i stopniowo.  Zbyt  szybkie  ogrzewanie  mogłoby  doprowadzić  do
przyspieszenia  krążenia  (w  hipotermii  jest  ono  spowolnione)  i dotarcie lodowatej krwi do serca, co mogłoby zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu  nie  należy  rozcierać  ciała.  Najlepiej  osobę  wychłodzoną rozebrać z zimnego ubrania, otulić kocami i podawać  ciepłe płyny, ale tylko wtedy, gdy osoba jest przytomna. Należy też przykładać do głowy szyi, pleców i ud coś ciepłego.
 
Gdy osoba jest nieprzytomna należy zacząć ją ogrzewać i niezwłocznie wezwać pomoc. Gdy nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny, trzeba rozpocząć akcję reanimacyjną i prowadzić ją aż do przyjazdu lekarza.

ODMROŻENIA

Odmrożenie – to zmiany w skórze i tkaniach podskórnych następujące w skutek działania niskiej temperatury. Odmrożeniom sprzyja nie tylko mróz, ale przede wszystkim wiatr i wilgoć. Najbardziej narażonymi na odmrożenie częściami ciała są: twarz, dłonie i stopy. Pierwszymi objawami odmrożenia jest  zmiana  koloru  skóry,  następnie  dochodzi  drętwienie,  pieczenie,  a  z czasem utrata czucia. Najlepszym sposobem na uniknięcie odmrożeń jest prawidłowy ubiór.
ODMROŻENIA OBJAWY
Odmrożenia  mają  różne  stadia  zaawansowania,  które  różnią  się objawami.
Odmrożenia pierwszego stopnia:
- zblednięcie skóry, która staje się kredowo biała,
- następnie zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem,
- skóra zaczyna piec i pojawia się obrzęk,
- dochodzi  do  zaburzenia  krążenia,  pojawia  się  drętwienie  i brak czucia.
Odmrożenia drugiego stopnia:
- na  skórze  pojawiają  się  pęcherze  z  płynem  surowiczym  lub surowiczo krwistym,
- odmrożona cześć ciała jest sina i opuchnięta.
Odmrożenia trzeciego stopnia obejmują całą grubość skóry:
- pęcherze surowicze,
- martwica tkanek,
- owrzodzenia.
Odmrożenia  czwartego  stopnia  obejmują  także  mięśnie,  a nawet kości.
ODMROŻENIA - POMOC
Pod żądnym pozorem NIE WOLNO rozcierać silnym masażem czy nacierać  śniegiem.  Może  to  prowadzić  do  uszkodzenia  odmrożonych tkanek.
Kiedy skóra jest blada, można stosować kąpiele rozgrzewające w letniej wodzie, około 25 C, stopniowo podnosząc jej temperaturę do około 40 C. Po osuszeniu skórę trzeba przykryć jałowym opatrunkiem.
Przy  odmrożeniach  drugiego  stopnia  NIE  WOLNO  przekłuwać pęcherzy. Także należy zastosować jałowy opatrunek.
Odmrożenia  trzeciego  i  czwartego  stopnia  wymagają  pomocy lekarskiej.

WYCHŁODZENIA, ODMROŻENIA - ZAPOBIEGANIE

By nie dopuścić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu:
- ubieraj  się  stosownie  do  temperatury  na  zewnątrz.  Gdy  planujesz dłuższe  przebywanie  na  dworze  ubierz  się  warstwowo,  najlepiej w odzież  z  naturalnych  tkania  lub  tkanin  typu  polar.  Ważne,  by ubranie nie utrudniało krążenia;
- noś  odpowiednie,  ciepłe  obuwie,  które  nie  będzie  ograniczało możliwości poruszania palcami;
- noś ocieplane, luźne rękawice i czapkę zasłaniająco czoło i uszy,
- nie zasłaniaj twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń;
- przed wyjściem na mróz posmaruj odkryte części ciała (policzki, nos, brodę)  kremem  ochronnym  lub  wazeliną  –  szczególnie  dotyczy  to dzieci;
- nie  stój  nieruchomo  na  zimnie;  gdy  zaczyna  ci  być  zimno, podskakuj, tup, rozcieraj dłonie itp.;
- nie  spożywaj  na  zimnie  alkoholu,  sprzyja  on  wychładzaniu organizmu.

 OSOBY POTRZEBUJĄCE POMOCY

Zima  jest  porą  roku  szczególnie  trudną  dla  osób  starszych,  które mieszkają  samotnie  oraz  osób  dotkniętych  problemem  bezdomności. Nie bądźmy obojętni wobec nich.
W  warunkach  zimowych  nie  przechodź  obojętnie  obok  starszych  ludzi, poruszających  się  z  widoczną  trudnością  –  omdlenie  na  mrozie  może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Zwracaj uwagę, na osoby bezdomne, śpiące na ławkach lub w altankach działkowych.  Nie  bój  się  podejść  do  osoby  śpiącej  na  przystankach, nawet jeżeli wygląda na pijaną. Reaguj, zadzwoń na policję, do straży miejskiej  lub  pod  numer  ratunkowy.  Twój  telefon  może  uratować komuś życie.

OSOBY CHORE I NIEPEŁNOSPRAWNE

Pamiętajmy, że zimą częściej niż podczas innych pór roku zdarzają się przerwy  w  dostawach  energii  elektrycznej  spowodowane  aurą. Dlatego,  jeżeli  mamy  chorego,  który  wymaga  wspomagania  funkcji życiowych  za  pomocą  urządzeń  zasilanych  prądem,  zaopatrzmy  się w agregat  prądotwórczy.  W  pomieszczeniach  mogą  być  stosowane generatory  zasilane  z  akumulatorów,  których  czas  działania  jest określony.  W  związku  z  tym,  powinnyśmy  mieć  ustalony  kontakt z zakładem energetycznym  by sprawdzić jak długi jest przewidywany czas  usuwania  awarii  oraz  miejsce  skąd  można  wypożyczyć akumulatory  bądź  je  doładować,  gdyby  przerwa  w dostawie  energii była długotrwała.
Pamiętaj, że w sytuacji zagrożenia, pomocą służy straż pożarna, która z  reguły  dysponuje  agregatami  prądotwórczymi,  należy  jednak  to wcześniej sprawdzić i ustalić zasady pomocy.
Jeżeli  nasi  bliscy  cierpią  na  przewlekłe  schorzenia wymagające częstych  wizyt  u  lekarza,  upewnijmy  się,  że  w  przypadku trudnych warunków  pogodowych  (zasypane  drogi)  i  braku  możliwości  dotarcia do  przychodni,  będziemy  mieli  możliwość  uzyskania  porady  przez telefon. Warto  również  zgłosić  w  gminie,  że  mamy  w  domu  chorego wymagającego częstych i systematycznych wizyt u lekarza, by w razie zasypania  drogi  przez  śnieg,  była  ona  w  pierwszej  kolejności odśnieżona.

CZAD, CICHY ZABÓJCA

Czad  (tlenek  węgla)  jest  gazem  silnie  trującym.  Jest  bezbarwny i bezzapachowy, dlatego trudny do wykrycia. Na zatrucia są narażone
osoby, które posiadają w domu piecyki gazowe do podgrzewania wody bądź ogrzewania domów. Do zatruć najczęściej dochodzi zimą, gdyż rzadziej  wtedy  otwieramy  okna  (w  większości  są  to  okna  plastikowe, nowoczesne  i  bardzo  szczelne),  a  ze  względu  na  temperaturę  na dworze, zasłaniamy kratki wentylacyjne, by w mieszkaniu było cieplej. Aby  ustrzec  się  niebezpieczeństwa,  dobrym  rozwiązaniem  jest zamontowanie czujki tlenku węgla. Może to uratować nam życie.

POŻARY

Zimą  często  dogrzewamy  mieszkania.  Chwila  nieuwagi  może doprowadzić od pożaru. Montujmy w mieszkaniach tzw. czujki dymu. Pozwoli to zareagować odpowiednio wcześnie i nie dopuści do rozwoju pożaru.

DACHY I  CHODNIKI

Poważne zagrożenie zimą stanowią zwisające sople. Choć wyglądają niezwykle  malowniczo,  są  bardzo  niebezpieczne.  Spadający,
dodatkowo  ostro  zakończony  kawałek  lodu  może  ranić  lub  nawet przyczynić  się  do  śmierci  przechodnia.  Również  śnieg  zalegający  na dachach jest zagrożeniem. Kluczowe znaczenie ma tu zawartość wody w śniegu. Na pewno nie raz obserwowaliśmy, że śnieg jest sypki i lekki jak puch lub mokry i ciężki. Ten drugi, zwłaszcza przy dachach płaskich o dużej  powierzchni,  może  spowodować  ich  zawalenie.  Dlatego  przy intensywnych opadach, dachy należy oczyszczać z zalegającego tam śniegu. Obowiązek  ten  spoczywa  na właścicielach  lub  zarządcach budynków.  Podobnie  ma  się  z  chodnikami  przed  posesjami.  Za  ich odśnieżanie odpowiadają właściciele lub zarządcy.

ZWIERZĘTA

Zwierzęta  też  potrzebują  zimą  pomocy.  Jeżeli  nie  możemy  zapewnić naszym czworonogom (kotom, psom) schronienia w mieszkaniu/domu,
zadbajmy  by  miały  gdzie  się  schronić  przed  mrozem,  wiatrem i śniegiem.  Sprawdźmy,  czy  buda  psa  jest  wystarczająco  ocieplona,
zostawmy uchylone okienko do piwnicy dla kotów lub również dla nich przygotujmy  ciepłe  budki.  Sprawdzajmy,  czy  nasze  zwierzęta  mają
pokarm, czy nie zamarzł lub nie został przysypany śniegiem. Pamiętaj, zwierzęta się nie skarżą! 

Czytany 205 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

ZAGROZENIA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start