Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

76. rocznica operacji "Weller 18"

76. rocznica operacji "Weller 18"

W nocy z 19 na 20 maja 1944 r., w okolicach miejscowości Opatkowice, załoga Liberatora GR-S BZ 965, należącego do 1586. eskadry do zadań specjalnych RAF, przeprowadziła operację o kryptonimie "Weller 18". Lęcąca z włoskiego Brindisi załoga samolotu dokonała zrzutu ekipy skoczków cichociemnych oraz materiałów wojennych. Zrzut odbierali żołnierze Armii Krajowej placówki nr 2. Góra Puławska - "Jaśmin 302" pod dowództwem kpt. Jana Zawadzkiego "Gerwazego". W brawurowej akcji zginął kpt. dypl. Jan Serafin "Czerchawa".

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie możemy świętować tego wydarzenia tak uroczyście, jak dotychczas. Wójt Gminy Puławy - Krzysztof Brzeziński oraz społeczność Opatkowic oddzielnie złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku upamiętniającym to wydarzenie i grobie kpt. Jana Serafina "Czerchawy". Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Opatkowicach postanowili uczcić pamięć o Bohaterach wydając specjalny numer gazetki szkolnej pt. "Jeż kolczasty". Jest on w całości poświęcony Cichociemnym i akcji "Weller 18". Gazetka dostępna jest w poniższym załączniku. Życzymy Państwu udanej lektury.

 Więcej informacji na temat operacji "Weller 18" mogą Państwo przeczytać TU.

Czytany 119 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start