76. rocznica operacji "Weller 18"

W nocy z 19 na 20 maja 1944 r., w okolicach miejscowości Opatkowice, załoga Liberatora GR-S BZ 965, należącego do 1586. eskadry do zadań specjalnych RAF, przeprowadziła operację o kryptonimie "Weller 18". Lęcąca z włoskiego Brindisi załoga samolotu dokonała zrzutu ekipy skoczków cichociemnych oraz materiałów wojennych. Zrzut odbierali żołnierze Armii Krajowej placówki nr 2. Góra Puławska - "Jaśmin 302" pod dowództwem kpt. Jana Zawadzkiego "Gerwazego". W brawurowej akcji zginął kpt. dypl. Jan Serafin "Czerchawa".

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie możemy świętować tego wydarzenia tak uroczyście, jak dotychczas. Wójt Gminy Puławy - Krzysztof Brzeziński oraz społeczność Opatkowic oddzielnie złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku upamiętniającym to wydarzenie i grobie kpt. Jana Serafina "Czerchawy". Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Opatkowicach postanowili uczcić pamięć o Bohaterach wydając specjalny numer gazetki szkolnej pt. "Jeż kolczasty". Jest on w całości poświęcony Cichociemnym i akcji "Weller 18". Gazetka dostępna jest w poniższym załączniku. Życzymy Państwu udanej lektury.

Więcej informacji na temat operacji "Weller 18" mogą Państwo przeczytać TU.