Bronowice - pomnik ku czci Tadeusza Kościuszki

fot. Kamil Lewandowski

Z końcem lipca 1792 r., po zwycięskiej bitwie pod Markuszowem, wojska polskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszkę zatrzymały się w Bronowicach. Podczas narady w bronowickim dworze, dowódcy rozważali dalsze prowadzenie wojny z Rosją, z pominięciem Króla Stanisława Augusta, który opowiedział się po stronie Targowiczan. Tadeusz Kościuszko dokonał przeglądu swoich wojsk, na pamiątkę czego w 1917 r., w setną rocznicę jego śmierci społeczeństwo Bronowic wybudowało pomnik, oddając cześć wielkiemu bohaterowi narodowemu. Obelisk znajdziemy nieopodal bramy wjazdowej do parku, po przeciwległej stronie drogi.