Tomasz Kozak

Pan Tomasz Kozak, jako mieszkaniec Gołębia, od wielu lat aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, podejmując szereg cennych inicjatyw społecznych. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Gołębia i nie boi się nowych wyzwań. Zawsze pojawia się tam, gdzie potrzebna jest bezinteresowna pomoc oraz wsparcie organizatorskie. Bardzo zaangażowany w integrację wspólnoty nie tylko lokalnej, ale również społeczności gminnej oraz powiatowej. Swoją postawą pokazuje, że niemożliwe staje się możliwe, wykorzystując przy tym potencjał, który drzemie w miejscowych ludziach. Na bezinteresowną pomoc Tomasza Kozaka można stale liczyć, np. podczas akcji sprzątania miejscowości, renowacji pomników, naprawy zniszczonego sprzętu w Izbie Produktu Lokalnego, czy też w organizacji dożynek albo innych uroczystości. Co roku służy prywatnym transportem, przewożąc elementy dekoracji sołeckich stoisk z różnych okazji. np.: Święta Truskawki, dożynek lub innych miejscowych imprez kulturalnych. W 2016 roku bardzo aktywnie włączył się w przygotowanie jesiennego rajdu Nordic Walking.

Wielokrotnie organizuje kuligi i pikniki w Bonowie dla Towarzystwa Przyjaciół Gołębia i innych chętnych osób. Pan Tomasz stale opiekuje się miejscem byłej Wsi Bonów. gdzie usytuowana jest wiata, w której turyści mają możliwość odpoczynku i relaksu przy ognisku. Systematycznie dba o porządek na tym terenie. To magiczne miejsce przyciąga zarówno rodziny przesiedlonych Bonowiaków jak i osoby z całej Polski. Zorganizowano tam ogólnopolski zlot młodzieży oraz wędrówki sympatyków Nordic Walking. Pan Kozak bardzo chętnie oprowadza i opowiada o historii Bonowa. Wszyscy nazywają go kustoszem tego terenu.

Na uwagę zasługuje pasja zbieractwa Pana Tomasza, który latami gromadził materiały o dawnym Bonowie. Dokumenty te posłużyły do wydania publikacji „A tam szumi tylko las ... Dzieje przesiedlonej wsi Bonów”. Hobby Pana Kozaka - zbieranie pamiątek o wysiedlonej wsi - sprzyja integracji młodszego i starszego pokolenia. Młode osoby, dzięki faktom historycznym udokumentowanych przez żyjących potomków Bonowa, mają możliwość poznania przeszłości Gołębia i jego okolic.

Ponadto Pan Tomasz jest kolekcjonerem i miłośnikiem starych lampowych odbiorników radiowych. Założył „mini muzeum”, w którym zgromadził dotychczas około 200 odbiorników. Ciekawe i oryginalne stare radia zdobywa od znajomych lub pozyskuje na różnych giełdach staroci. Odnawia je i przywraca im życie, dając im na nowo „własny głos”. Dzięki rękom Pana Tomasza przechodzą zewnętrzną oraz wewnętrzną renowację z zachowaniem wszystkich detali i oryginalnych części, przez co odzyskują swój pierwotny blask i wygląd.

• Rok: 2017
Więcej w tej kategorii: « Małgorzata Daniłko