Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Leokadiów - Sołtys Zdzisław Urbanek

Leokadiów - Sołtys Zdzisław Urbanek

Pan Zdzisław Urbanek pełni funkcję sołtysa w Leokadiowie, jest także prezesem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak sam mówi, lubi poświęcać się dla swojej „Małej Ojczyzny”. Sołectwo żartobliwie określa małym trójmiastem Leokadiów – Żabianka – Kuroszów. Zapytany czy pełnienie obowiązków sołtysa należy do łatwych czy trudnych odpowiada – Bardzo trudne. Nie wiem jak jest w innych miejscowościach, ale myślę, że jest podobnie. Ludziom się czasem zdaje, że pstryknąć palcem i wszystko zostaje załatwione i zrobione samo…

Pan Zdzisław od pięciu lat przebywa na emeryturze, w wolnych chwilach lubi spacerować i jeździć rowerem by – jak sam wspomina – mieć kondycję do działania i zachęcania innych. Osiągnięciem jako sołtysa, z którego jest dotychczas najbardziej dumny jest uporządkowanie terenu wokół sklepu i budynku OSP. Jego marzeniem jest, aby Leokadiów stał się ważnym ośrodkiem sportu, za sprawą miejscowego SKS-u, którego Pan Urbanek jest wiceprezesem.

Leokadiów

Leokadiów to miejscowość założona przez osadników niemieckich w XIX wieku. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od imienia jednej z córek właściciela Smogorzowa - Leokadii, do którego należały okoliczne tereny. W 1826 roku osiedlające się tu rodziny niemieckie zaczęły tworzyć pierwsze gospodarstwa rolne, a w 1920 r. powstała szkoła niemiecko-polska, z wykładowym językiem niemieckim. Przez ponad 100 lat Niemcy i Polacy żyli w jednej miejscowości, zachowując dobre relacje. Czas II Wojny Światowej zniszczył wszystko.

W dniu 8 stycznia 1944 r. członkowie partyzanckiej Gwardii Ludowej z dzielnicy PPR Chotcza - Mszadla pod dowództwem oficera radzieckiego Pawła Iżyckiego „Pawła” przeprowadzili akcję przeciwko kolonistom niemieckim w Leokadiowie, podczas której zginęło 2 osadników, a kilku zostało rannych. Odwet za przeprowadzoną akcję był okrutny. Już dzień później zabito dwóch 16 - letnich chłopców z Leokadiowa. Niemcy natychmiast przystąpili do aresztowań Polaków z terenu Puław, Zwolenia, Trzcianek, Sarnowa, Marianowa, Sieciechowa oraz innych okolicznych miejscowości. Zatrzymanych osadzono w zwoleńskim posterunku, gdzie byli poddawani brutalnym torturom. 14 stycznia 1944r. w godzinach wieczornych 33 partyzantów przywieziono do Leokadiowa. Wieczorem tego samego dnia rozstrzelano wszystkich. Po przeprowadzeniu egzekucji, funkcjonariusze niemieccy doprowadzili na miejsce zdarzenia nastoletnich chłopców. Rozkazano wykopać im dół, a następnie ułożyć w nim ciała zamordowanych. Po upływie około roku odbyła się ekshumacja zwłok, w obecności członków rodzin ofiar. Nie odnaleziono jednak żadnych szczątków. Prawdopodobnie zostały one usunięte w celu zatarcia śladów. Ziemię z miejsca egzekucji przewieziono na cmentarz w Zwoleniu, gdzie odbył się pogrzeb zamordowanych. Mimo faktycznego rozstrzelania Polaków 14.01.1944 r., sąd niemiecki w Radomiu wydał wyroki śmierci na aresztowanych dopiero 28 lutego 1944 r., czyli około półtora miesiąca później. Niemym świadkiem tej egzekucji pozostała grusza. W jej pień wrosły kule przeszywające rozstrzelanych. W 1964 r. w miejscu zbrodni hitlerowskiej wybudowano pomnik - płytę z nazwiskami zamordowanych Polaków. W 1992 r. rodziny pomordowanych ze Zwolenia dobudowały żelazny krzyż. Pomnik ofiar terroru hitlerowskiego znajdujący się w Leokadiowie to szczególne miejsce nie tylko dla rodzin ofiar, ale także dla mieszkańców wsi, lokalnych władz, społeczności Szkoły Podstawowej. Co roku hołd pomordowanym oddają przedstawiciele samorządu Gminy Puławy, Miasta Zwoleń i Powiatu Zwoleńskiego oraz kombatanci.

W latach powojennych oddano w Leokadiowie wiele inwestycji, m.in. nowy budynek szkoły oraz założono Ochotniczą Straż Pożarną. W 2005 r. powstał klub sportowy w sekcji piłki nożnej. Mieszkańcy Leokadiowa od lat 50. XX w. specjalizują się w uprawie truskawek. Wielu plantatorów prowadzi uprawę metodą ekologiczną.

Czytany 317 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

ZAGROZENIA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start